Home >> Co-Scholastic Area >> House System & Council Members    

House System & Council Members

Session 2017-18

The Senior School Student Council 2017-18

HEAD BOY

ARCHIT SARIN

12-C

HEAD GIRL

DAPHNE PRATHNA EDWIN

12-D

SPORTS CAPTAIN

DIYA GOYAL

12-C

SPORTS VICE CAPTAIN

DHAIRYA ARORA

11-D

CULTURAL CAPTAIN

MAYURI SEN

12-B

DISCIPLINE INCHARGE

JAYA MAHAJAN

12-D

ASSEMBLY INCHARGE

ANNIE SAM

12-D

ACADEMIC INCHARGE

SHREYAN DAS

12-E

CAPTAIN GANDHI HOUSE

ANSHITA KHANDELWAL

12-B

 VICE CAPTAIN GANDHI HOUSE

CHARU DAMOR

11-A

CAPTAIN AKBAR HOUSE

MANDIRA BISHT

12-C

VICE CAPTAIN AKBAR HOUSE

SANSKRITI KAUSHIK

11-C

CAPTAIN TAGORE HOUSE

JHANVI BISHT

12-C

VICE CAPTAIN TAGORE HOUSE

GAURI SHARMA

11-A

CAPTAIN ASHOKA HOUSE

SUNEMIYA BAGH

12-C

VICE CAPTAIN ASHOKA  HOUSE

CHIRAG GUPTA

11-B

 




The Senior School Council Body

NAME

CLASS

SHINY JOSEPH ARCHI

12-A

ELEENA J. MATHEW

12-A

DHANYA KURIAKOSE

12-A

RAHAT HUSSAIN

12-A

ANAGHA MENON

12-A

ARYAKA SHARMA

12-A

KEVIN VERGHESE

12-A

ANIRUDH CHAWLA

12-B

PRERIT JOSHI

12-B

CHRISTIE JOHN MATHEWS

12-B

MOHITA AJAY NERURKAR

12-B

CAROLINE D’CRUZ

12-B

AASHISH GARG

12-B

NANDINI AGGARWAL

12-C

KANCHANA CHOPRA

12-C

SHIVAM MEHROTRA

12-C

MUSKAN SODHANI

12-C

SAAKSHI ARYA

12-D

SHARON MARK

12-D

REVANT SINGH RAI

12-D

LAKSHMI UNNIKRISHNAN

12-D

RAHUL NEGI

12-D

RIYA KHATRI

12-E

SHIVANGI VERMA

12-E

PRACHI JAIN

12-E

AKSHARA GEORGE

11-A

OMIKA DATTA

11-A

SHREYA KAUL

11-A

DEVIKA PRAKASH NAYYAR

11-B

KIRTIKA BALRAJ

11-B

KOPAL HEDA

11-B

MAHIMA MEHRA

11-B

ISHITA SETH

11-B

KRISHNA S. KUMAR

11-C

MOHIT MANSHARAMANI

11-C

HEMASRI VEMULAPALLI

11-C

AMAN SINGH AHUJA

11-D

MAYANK JAIN

11-D

STUTI GUPTA

11-D

SUMEDHA BASU

11-D

AKSHARA BHATNAGAR

11-E

AKSHIT GUPTA

11-E

ARUSHI GUND

11-E

HARSHIT GUPTA

11-E

SHRUTI GUPTA

11-E

MANALI BHARDWAJ

11-D

 




The Junior School Student Council 2017-18

1

Head Boy

Ritul R. Kumar (V-D)

2

Head Girl

Navya Mongia (V-D)

3

Sports Captain (G)

Ananya Gaur (V-A)

4

Sports Captain (B)

Sarthak Shah (V-E)

5

Akbar House Captain

S. Keertish (V-C)

6

Ashoka House Captain

Tejal Sharma (V-B)

7

Tagore House Captain

Anmol K. Paul (V-B)

8

Gandhi House Captain

Joshua John (V-C)

 

The Junior Student Council Body

1

Varun Hari

V-A

2

Purva Choudhary

V-A

3

Prakriti Saxena

V-A

4

Hamza Ansari

V-A

5

Adwika Sharma

V – B

6

Mainank Gupta

V – B

7

Namish Pande

V – B

8

Mayank Rawat

V – B

9

Hridey Singh

V – B

10

Anjali Singh

V – B

11

Arya Nair

V - B

12

Pragya Agarwal

V-C

13

Riya Verma

V-C

14

Devna Gopakumar

V-C

15

Sneha Dwivedi

V-C

16

Vanya Bhambi

V-C

17

Khushaal Dhingra

V-C

18

Saakshat Gupta

V-C

19

Anvesha Nautiyal

V-D

20

Vaishnavi Negi

V-D

21

Tanishtha Gogia

V-D

22

Tallia Anna Thomas

V-D

23

Lucky Adhikari

V-D

24

Harsh Chaudhary

V-D

25

Aksh Rastogi

V-D

26

Rishi Chawla

V-D

27

Marieanna Francis

V-D

28

Udita Uniyal

V-E

29

Steffi Thomas

V-E

30

Bhumi Verma

V-E

31

Vadanta Kumar Chauhaan

V-E

32

Ivy Abraham

V-E




Session 2016-17

The Student Council Body

1 SHARMISHTHA SHARMA XII A
2 VRINDA SHARMA XII A
3 DEVANSHI BHATI XII A
4 KOMAL MATHUR XII B
5 TANMAYEE PANDA XII B
6 ANINDYA TOMAR XII B
7 DANISH IQBAL XII B
8 R. ANANYA XII B
9 UMAIR ALI XII B
10 AAINA NANDWANI XII C
11 SARTHAK BHAUMIK XII C
12 PERI VIDYA XII D
13 AAKRITI LABRA XII D
14 LEAH JOBY XII D
15 MOHD. SUHAIB XII D
16 AVNIKA LALLER XII D
17 ROLI KHANNA XII D
18 MANJARI JAIN XII D
19 NIMISHA RAWAT XII E
20 HARDIK TALWAR XII E
21 MUDITA SINGH XII E
22 AARUSHI RAGHUVANSHI XII E
23 SHINEY JOSEPH ARCHI XI A
24 KUNAL JAISWAL XI B 
25 ANIRUDH CHAWLA XI B
26 KANCHANA CHOPRA XI B
27 AASHISH GARG XI B
28 ARUSHI SHARMA XI B
29 NANDINI AGGARWAL XI B
30 DHANYA M. KURIAKOSE XI B
31 VIVEK SINGH XI C
32 GAURI CHAUHAN XI C
33 MUSKAN SODHANI XI C
34 SAEISH KAUL XI D
35 SHIVANGI VARMA XI D
36 SAAKSHI ARYA XI D
37 SHARON MARK XI D
38 REVANT SINGH RAI XI D
39 RIYA KHATRI XI D
40 LAKSHMI UNNIKRISHNAN XI D
41 SHIVAM MEHROTRA XI E
42 SHREYAN DAS XI E
43 RISHABH NAIR XI E

 




The Student Council (Senior) 2016-17

1 HEAD BOY TATHAGAT SINGH XII B
2 HEAD GIRL DEBORAH SUARES XII A
3 SPORTS CAPTAIN DIPAK A. KRISHNAN XII B
4 SPORTS VICE-CAPTAIN DIYA GOYAL XI C
5

CAPTAIN - ACADEMIC ACTIVITIES

ARCHIT BHAT XII A
6

CAPTAIN - CULTURAL ACTIVITIES

YASHVI MEHRA XII A
7

CAPTAIN – ASSEMBLIES

ABEL JONES KAITHAVANA XII A
8 CAPTAIN - DISCIPLINE KARAN MISHRA XII B
9 AKBAR HOUSE
CAPTAIN
VICE -CAPTAIN
KSHITIJ BHARDWAJ
ARCHIT SARIN
XII B
XI C
10 ASHOKA HOUSE
CAPTAIN
VICE -CAPTAIN
AMAN PANT
MAYURI SEN
XII C
XI C
11 GANDHI HOUSE
CAPTAIN
VICE -CAPTAIN
SUKRITI BAJAJ
ANSHITA KHANDELWAL
XII B
XI B
12 TAGORE HOUSE
CAPTAIN
VICE -CAPTAIN
APURVA CHAUHAN
HARDIK SAWHNEY
XII B
XI E

 




COUNCIL MEMBERS - 2016-17

HEAD BOY

RISHABH GUPTA

HEAD GIRL

KEZIAH M HAUZEL

SPORTS CAPTAIN

JOHNLY ABRAHAM

HOUSE CAPTAINS

AKBAR HOUSE

SUHANI BHATT

ASHOKA HOUSE

MUDIT AHUJA

GANDHI HOUSE

POORNIMA SHARMA

TAGORE HOUSE

ADRIKA SHANKAR

COUNCIL MEMBERS

S.NO

NAMES OF THE MEMBERS

1.

TANISHA SACHDEVA

2.

AMITA SRIVASTAVA

3.

RIDHI JAISWAL

4.

SHRIYANSHI AGGARWAL

5.

BHUMI SRIVASTAVA

6.

JULIET TREESA JOSE

7.

SHAURYA UNIYAL

8.

MAHI GARG

9.

ANWESHA PODDAR

10.

JIYA TIWARI

11.

LAKSHAYA KANDPAL

12.

MANASVI GUND

13.

ANTRIKSH SINGHAL

14.

AYUSHI PANDEY

15.

GARIMA NEGI

16.

ADITI DIMRI

17.

SARA BARRETO

18.

SHREYADITA BHAUMIK

19.

TANISHKA SACHDEVA

20.

TEJAS BANSAL

21.

AANYA CHUGH

22.

ADITYA DHAKA

23.

TANMAY GUPTA

24.

AMEESHI PANDEY

25.

VIKRAM KHANNA

26.

SUSAN PRINCY

27.

BHAVIKA NEGI

28.

PRANAVI JAYANTH

29.

JOHN PAUL

30.

HRIDEY SHARMA