Home >> Achievements >> Scholastic Achievements    

Achievements

Scholastic Achievements

Session 2017-18

CBSE AISSCE (XII) RESULTS FOR THE YEAR 2016-2017

1.Total number of students appeared: 197

 

2.Overall School Average (5 subjects – 197 students):                               79.10%

 

3.School Toppers:      

     First Position:                Archit Bhat                         96.2%

Tathagat Singh                   96.2%

Avnika Laller                       96.2%

Second Position:             Deborah Suares                  96.0%

                                      Third Position:              Sumedha Bansal                95.6%

                                                                                 Leah Joby                         95.6%

                                                                        Archit Agarwal                  95.6%

 

4.Stream wise Toppers:    

Humanities :                   Archit Bhat                        96.2%

Commerce:                    Tathagat Singh                  96.2%

Science:                     Avnika Laller                      96.2%

 

5.Highest Marks in each subject: 

S. No.

Subject

Name of Student

Marks

1.

English (301)

Archit Bhat

Diksha Singhal

97.0%

2.

History (027)

Diksha Singhal

98.0%

3.

Political Science (028)

Archit Bhat

Devanshi Bhati

98.0%

4.

Economics (030)

Mahika Khorana

99.0%

5.

Psychology (037)

Leah Joby

100.0%

6.

Mathematics (041)

Shivam Saxena

99.0%

7.

Physics (042)

Ishaan Rawat

99.0%

8.

Chemistry (043)

Avnika Laller

Leah Joby

Reuben Sewak

99.0%

9.

Biology (044)

Avnika Laller

96.0%

10.

Physical Education (048)

Medha Sharma

99.0%

11.

Applied/Comm. Art (052)

Surbhi Sood

100.0%

12.

Business Studies (054)

Tathagat Singh

99.0%

13.

Accountancy (055)

Aaina Nandwani

Aditi Aggarwal

Aishwarya Roy

Anindya Tomar

R. Ananya

Ragini Narang

Shivam Balraj

Sumedha Bansal

Tathagat Singh

Tushar Agarwal

Varun Arora

95.0%

14.

Computer Science (083)

Shivam Saxena

97.0%

 6.Overall performance in each subject:

S. No.

Subject

Distinctions obtained

School Average

1.

English (301)

183/197

90.38

2.

History (027)

26/39

78.21

3.

Pol. Science (028)

34/58

75.60

4.

Economics (030)

62/127

71.50

5.

Psychology (037)

17/31

74.90

6.

Mathematics (041)

57/126

69.59

7.

Physics (042)

53/79

80.28

8.

Chemistry (043)

59/79

84.06

9.

Biology (044)

15/19

80.42

10.

Physical Education (048)

21/37

76.46

11.

Applied/Comm.Art (052)

17/19

85.58

12.

Business Studies (054)

43/79

75.27

13.

Accountancy (055)

42/79

75.15

14.

Computer Science (083)

17/30

78.43

 




Session 2016-17

LIST OF TOPPERS XII (A,I,S.S.C.E) 2015-16

School Toppers

     

 

Position I Vartika Rastogi 96.8% Humanities
       
Position II Aswathy K. 96.2% Humanities
       
Position III S. Abinaya 95.8% Humanities
       

List of Stream-wise Toppers

       
Humanities      
       
Position I Vartika Rastogi 96.8%  
       

Commerce

     
       
Position I Naman Agarwal   95.0%  
       

Science

     
       
Position I Rishabh Bhatia 95.6%  
       
Position I Mridul Narang     95.6%  
       
       



Subject-wise Toppers

English Devyani 96.0%

XII E

       
History Sonal 97.0%

XII A

       
Political Science Vartika Rastogi     97.0%

XII A

  Aswathy K.           97.0%

XII A

  Sonal 97.0%

XII A

  Anant Aditya Patro 97.0%

XII A

       
Economics Shweta Sinha 96.0% XII B
       
Psychology Aswathy K. 100%

XII A

  Mitsu Sahay         100%

XII A

  Shambhabi Mishra 100%

XII D

       
Physical Education Mridul Narang 98.0%

XII E

  Keshav Saini 98.0%

XII E

  Devyani 98.0%

XII E

       
Applied  Art         Vartika Rastogi 99.0% XII A
       
Mathematics Naman Agarwal 95.0%

XII B

  Shubham Goel 95.0% XII B
  Rishabh Bhatia 95.0% XII D
  Mridul Narang 95.0% XII E
  Sayantan Ghosh 95.0% XII D
  Priyanshi 95.0% XII D
  Saksham Kohli     95.0% XII D
  Aman Kedia         95.0% XII B
       
Business Studies Naman Agarwal 95.0% XII B
  Paramita Sharma 95.0% XII B
  Richa Malhotra 95.0% XII B
  Ritika Sachdeva 95.0% XII B
  Arushi Chandna 95.0% XII B
  Nikita Bhalla 95.0% XII B
  Kushagra Singh 95.0% XII B
  Shaunak Saha 95.0% XII B
  Hardika Kohli 95.0% XII C
       
Accountancy Paramita Sharma 96.0% XII B
       
Physics Rishabh Bhatia 95.0%

XII D

  Mridul Narang 95.0% XII E
  Sayantan Ghosh 95.0% XII D
  Priyanshi 95.0% XII D
  Prajwal 95.0% XII E
  Shambhabi Mishra 95.0% XII D
  Shivam Wadhwa  95.0% XII E
  Dhruv Tangri 95.0% XII D
  Aaron Paul Jacob 95.0% XII D
  Aditya Gupta 95.0% XII E
  Sahil Dua 95.0% XII D
  Naman Joshi 95.0% XII E
  Shashwat Gupta 95.0% XII E
       
Chemistry Rishabh Bhatia 98.0% XII D
       
Biology Shambhabi Mishra        92.0% XII D
  Preeti Subramani  92.0% XII D
       
Computer Science          Shivam Wadhwa  99.0% XII E



Felicitation of Academic Achievers

Academic achievers from Classes VI- IX and XI were felicitated in a solemn ceremony held in the school auditorium on 23.04.2016. Class toppers were awarded merit certificates, trophies, books and scholarships of ? 3000/ each; while the  subject toppers and students with  100% attendance were presented trophies, books  and certificates.  Parents of the achievers attended  the programme. The Principal congratulated the achievers on their sterling achievement. In her address, she also stressed on the importance of reading in a student’s life.

ACADEMIC ACHIEVERS

CLASS XI (2015-2016)

OVERALL TOPPERS

S.NO.

Name of the student

Position

Class & Section

Percentage

1.

Tushar Agarwal

 

1st

XI C

94.76%

2.

Ragini Narang

 

2nd

XI B

92.68%

3.

Abel Jones Kaithavana

 

3rd

XI A

92.48%

SUBJECT TOPPERS

S.NO.

 

Subject

Name of the student

Class & section

Percentage

 

1.

English

Mahika Khurana

 

XI C

91.2

2

History

Archit Bhat

 

XI A

95.4

3.

Political Science

Abel Jones

 

XI A

96.6

4.

Psychology

Avnika Laller

 

XI D

98.6

5.

Fine Arts

Aishwarya Roy

 

XI C

91.6

6.

Accountancy

Ragini Narang

 

XI B

98.8

7.

Business Studies

Tushar Agarwal

 

XI C

94.2

8.

Economics

Tushar Agarwal

 

XI C

99.0

9.

Mathematics

Ishaan Rawat

 

Shivam Saxena

XI D

 

XI D

100

 

100

10.

Physics

Shivam Saxena

 

XI D

91.6

11.

Chemistry

Ishaan Rawat

 

XI D

90.2

12.

Biology

Avnika Laller

 

XI D

87.4

13.

Computer Science

Shivam Saxena

 

XI D

91.2

14.

Physical Education

Medha Sharma

 

XI E

88.0

 

CLASS IX (2015-2016)

OVERALL TOPPERS

S.NO.

Name of the student

Position

Class & Section

Percentage

1.

STUTI GUPTA

 

1st

IXA

95.6%

2.

HARSHIT GUPTA

 

2nd

IX A

94.3%

3.

SARTHI JAIN

 

3rd

IX C

93.7%

 

SUBJECT TOPPERS

S.NO.

 

Subject

Name of the student

Class & section

Percentage

 

1.

English

DEVIKA PRAKASH NAYYAR

IXB

95

2

Hindi

SARTHI JAIN

 

IXC

96.7

3.

Sanskrit

STUTI GUPTA

 

IXA

97.5

4.

Mathematics

ANIRUDH SUBRAMANIAN

IXD

99

5.

Science

STUTI GUPTA

 

IXA

96.9

6.

Social Science

HARSHIT GUPTA

 

IXA

98.7

7.

Computer Science

STUTI GUPTA

 

IXA

99.2

 

CLASS VIII (2015-2016)

OVERALL TOPPERS

S.NO.

Name of the student

Position

Class & Section

Percentage

1.

ARCHISHA YADAV

1st

VIIIB

98.8%

2.

ADITI GARG

2nd

VIIIB

97.4%

3.

SUPRATIK PATNAIK

SANKALAP  GAUTAM

3rd

VIIIE

VIIIA

97.1%

 

SUBJECT TOPPERS

S.NO.

 

Subject

Name of the student

Class & section

Percentage

(in %)

1.

English

AALIYA SHARMA

VIIIE

97.5

2

Hindi

SURBHI SINHA

VIIIC

98.9

3.

Sanskrit

ARCHISHA YADAV

VIIIB

99.5

4.

Mathematics

AASHWIN SHARMA

VIIIB

99.6

5.

Science

ARCHISHA YADAV

VIIIB

99.8

6.

Social Science

ARCHISHA YADAV

VIIIB

98.7

7.

Computer Science

AASHWIN SHARMA

VIIIB

99.5

 

CLASS VII (2015-2016)

OVERALL TOPPERS

S.NO.

Name of the student

Position

Class & Section

Percentage

1.

ARJUN YADAV

1st

VIIE

98.2%

2.

NEHEL MENDIRATTA

2nd

VIID

97.1%

3.

PRANJAL BATRA

3rd

VIID

 

96.5%

 

SUBJECT TOPPERS

S.NO.

 

Subject

Name of the student

Class & section

Percentage

(in %)

1.

English

ARJUN YADAV

VIIE

95.9

2

Hindi

ARJUN YADAV

VIIE

99.4

3.

Sanskrit

NEHAL MENDIRATTA

VIIE

99.2

4.

Mathematics

ARJUN YADAV

VIID

100

5.

Science

ARJUN YADAV

VIIE

98.1

6.

Social Science

KARTHIK SENGUPTA

VIIA

98.7

7.

Computer Science

ADIT GARG

VIIE

99.3

 

 

 

 

ACADEMIC ACHIEVERS

CLASS VI (2015-2016)

OVERALL TOPPERS

S.NO.

Name of the student

Position

Class & Section

Percentage

1.

ANSHUMAAN BHARDWAJ

1st

VI D

97.84%

1.

LAVANAYA KHOSLA

 

2nd

VIC

 

97.78%

2.

VITHI SINGH

ADITYA BHATT

3rd

VIB

VIB

97.2%

 

SUBJECT TOPPERS

S.NO.

 

Subject

Name of the student

Class & section

Percentage

(in %)

1.

English

ANSHUMAAN BHARDWAJ

VID

97.8

2

Hindi

LAVANAYA KHOSLA

VIC

99.3

3.

Sanskrit

LAVANAYA KHOSLA

VIC

99.8

4.

Mathematics

ADITYA BHATT

ADVAIT KARNATAK

VIB

VIB

99.7

5.

Science

ANSHUMAAN BHARDWAJ

VID

99.4

6.

Social Science

VITHI SINGH

VIB

99.1

7.

Computer Science

LAVANAYA KHOSLA

VIC

99.1

Full Attendance

1.

EKLAVYA MATHUR

PRESCHOOL-A

2.

ADITI JAYANT

PREPRIMARY-D

3.

SUMAY NEGI

PREPRIMARY-D

4.

ADITYA DHYANI

PREPRIMARY-E

5.

NAETHAN LEO

I-C

6.

KAIRAV WADHWA

I-D

7.

MITANSH DAR

I-E

8.

SUSHMITA KUMARI

I-E

9.

AALONA ELIZABETH KURIEN

II-A

10.

ANSHUL AGARWAL

II-C

11.

MEBIN MATHEW

II-E

12.

NAVYA SANGAL

III-D

13.

AVIKA SINGH

III-E

14.

TINKU

III-C

15.

AQUIB HUSSAIN

IV-C

16.

AARUSH SHUKLA

IV-C

17.

LAKSHYA

IV-C

18.

JOHN PAUL N.J

IV-C

19.

AAKARSH KAPOOR

IV-E

20.

GUDIYA

IV-E

21.

JULIET TREESA JOSE

IV-D

22.

AKSHIT GUPTA

V-A

23.

AVANI MAMGAIN

V-A

24.

GYANENDRA KUMAR

V-B

25.

MD. ARMAAN

V-D

26.

NAVYA SYAL

V-E

27.

SUHANI SHARMA

V-E

28.

AISHWARYA MADHUSUDAN

VIB

29.

VISHAL KUMAR

VIC

30.

SHIVAN BHURA

VID

31.

SOPHIA THOMAS

VID

32.

N YESH MENON

VIE

33.

SARTHAK SHUKLA

VIIB

34.

ANVESHA KUMARI

VIIE

35.

ADITI GARG

VIIIB

36.

PIYUSH UPRETY

VIIIB

37.

SURBHI SINHA

VIIIC

38.

SHIVEN THAKUR

VIIIC

39.

ANKIT SINGH

IX B

40.

AYANANKA KUNDU

IX B

41.

SARTHAK KUMAR

X C




Essay Writing Competition

Devangana Nindrajog of Class X-E participated in the C.B.S.E. Expression Series Essay Writing Competition on Swami Vivekananda. Her essay was much appreciated and she was awarded a cash prize of Rs. 2500/- and a certificate.

 




Session 2015-16

TOI Aptitude Test

An aptitude test was conducted by the Times of India, in association with Byju’s Classes, for the students of Class VIII on 20th December 2015 and for Classes IX and X on 31st January 2016.

Archisha Yadav of Class VIII B and Bhavya Surekha of Class X A were declared school toppers at their respective levels. Each of the winners was awarded a tablet. 

 

 




EXCEPTIONAL PERFORMANCE - SECOND ROUND (2014-2015)

Results of Olympiads 2014-15  (Primary)

5TH SOF International English Olympiad Competition conducted during the academic year 2014-2015

List of Toppers

NAME OF THE STUDENT

CLASS

ZONAL RANK

INTERNATIONAL RANK

PRANAVI JAYANTH

3

8

516

RISHABH GUPTA

3

22

967

BHOOMI URAL

3

25

1000

 

 MERIT CERTIFICATE

17TH SOF NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD

NAME OF THE STUDENT

CLASS

ZONAL RANK

INTERNATIONAL RANK

HARSH PANDEY

3

223

5432

AARUSHI RAI

4

242

5043

 
 17TH SOF NATIONAL CYBER OLYMPIAD
 

NAME OF THE STUDENT

CLASS

ZONAL RANK

INTERNATIONAL RANK

UTKARSH JAISWAL

4

55

901

NISHKARSH PODDAR

4

46

817

 

 NATIONAL GENIUS SEARCH EXAMINATION (NGSE) MAINS 2014-15

 

AADHAR SHRIMAL (IV) – He received a medal and a certificate for his Excellent Performance in the Mains of NGSE 2014-15.

Second level Results of Olympiads 2014-15  (Senior )

NATIONAL GENIUS SEARCH EXAMINATION (NGSE) MAINS 2014-15

NGSE was conducted in 2014 .The following are the results of first level conducted in Our School. 

 

Sno Student’s Name  Class Percentile

1

PRAJWAL

11

100

2

SHIVAM SAXENA

10

99.8

3

PRANAV SAXENA

8

99.6

4

ISHAAN RAWAT

10

99.2

5

SANKALP GAUTAM

7

98.6

6

SAKSHAM KOHLI

11

96.5

7

REUBEN JEWAK

10

96.3

8

SUPRATIK PATNAIK

7

94.8

9

VARUN VISHWANATHAN

7

91.4

10

ARYAMAAN BHARDWAJ

7

91.4

11

AADHAAR SHRIMALI

4

90.3

12

AMAN KEDIA

11

90.2

13

AAYUSH MITTAL

7

89.6

14

VIPRANSH SHARMA

4

85.8

15

N. YESH MENON

5

85.7

16

ANSHUMAAN BHARDWAJ

5

85.7

       

 

17TH SOF NATIONAL CYBER OLYMPIAD

SNO

CLASS

STUDENT NAME

STATE RANK

MEDAL/GIFTS

CASH PRIZE

1

VI

UDDIPAN MONDAL

17

Academic Books

 

2

VII

PRANAV SAXENA

23

Academic Books

 

3

X

ISHAAN RAWAT

2

GOLD

Rs 5000/-

4

X

SHIVAM SAXENA

16

Gift Voucher

 

 

17TH SOF NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD 

SNO

CLASS

STUDENT NAME

STATE RANK

MEDAL/GIFTS

CASH PRIZE

1

X

ISHAAN RAWAT

1

GOLD

50,000

1

X

SAMEER CHERWOO

14

Gift Voucher

 

2

XII

VIDVAT RAMACHANDRAN

13

Gift Voucher

 

 

IMO-INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD

SNO

CLASS

STUDENT NAME

STATE RANK

MEDAL/GIFTS

CASH PRIZE

1

X

SHIVAM SAXENA

9

Gift Voucher

 

2

X

ISHAAN RAWAT

17

Gift Voucher

 

 

5TH SOF International English Olympiad Competition conducted during the academic year 2014-2015 

SNO

CLASS

STUDENT NAME

STATE RANK

MEDAL/GIFTS

CASH PRIZE

1

V

NAVYASHREE BHAT

10

Academic Books

 

2

VII

CIVIA MARY SHUMMY

21

Academic Books

 

3

X

ARCHIT AGARWAL

3

Silver medal/Gift Voucher

Rs 2500/-

4

X

ISHAAN RAWAT

26

Gift Voucher

 

5

XII

JERLY LEAH THOMAS

2

Silver medal/Gift Voucher

Rs 2500/-

6

XII

RINCY REJI

6

Gift Voucher

 

7

XII

NANDHINI NATARAJAN

12

Gift Voucher

 

 

AES SCHOLARSHIP 

CLASS X

ISHAAN RAWAT 

TROPHY

Rs 5000/-

 

 



Details of Quiz / Olympiad 2015-2016

Britannia conquest I Q Olympiad

Date of exam: 30.07.15

679 students from Classes Pre Primary,I, II,  III,  IV, V participated in the exam.

Winners of the First Position (MEDALS & CERTIFICATES)

CLASS

NAME

MARKS

POSITION

1ST A

BHAVYA SATYAWALI

91

FIRST

1ST B

SORINA

91

FIRST

1ST C

VINAY CAMPBELL

93

FIRST

1ST D

KAIRAV

94

FIRST

1ST E

CHANDRASHEKHAR RANA

90

FIRST

2ND A

YUKTI PODDAR

90

FIRST

2ND B

VATSAL GOYAL

94

FIRST

2ND C

VANSHIKA

95

FIRST

2ND D

ANNA JOSE

93

FIRST

2ND E

MOULIK RAINA

93

FIRST

3RD A

PURVA CHAUDRY

94

FIRST

3RD B

ZUBIN MISHRA

92

FIRST

3RD C

RITULR KUMAR

91

FIRST

3RD D

SNEHA DWIVEDI

91

FIRST

3RD E

HAMZA ANSARI

90

FIRST

4TH A

RISHABH GUPTA

93

FIRST

4TH B

ANIKA PATHAK

91

FIRST

4TH C

GARIMA NEGI

90

FIRST

4TH D

MANASVI

91

FIRST

4TH E

LAKSH MADAAN

91

FIRST

5TH A

AKSHAT

80

FIRST

5TH B

HIYA MEHTA

80

FIRST

5TH C

ARUSHI SRIVASTAVA

80

FIRST

5TH D

KRIPANSHU

80

FIRST

5TH E

ATULYA RAJESH

80

FIRST

PRE PRIMARY A

MILIND VERMA

96

FIRST

PRE PRIMARY B

DEEPAK ADHIKARI

92

FIRST

PRE PRIMARY C

KANIV K. JOSE

93

FIRST

PRE PRIMARY D

KRISHIKA GARG

94

FIRST

PRE PRIMARY E

A. JOHN MATHEWS

95

FIRST

 

Hindi Olympiad

Date of exam: 23.07.15

428 students from Classes I, II, III, IV, V participated in the exam.

Winners of Gold Medal

NAME OF THE STUDENT

CLASS

SAMEEXA CHAUDHARY

1A

ANWITA MAHESHWARI

1D

SUSHMITA KUMARI

1E

AADITYA ASWAL

2A

AKSHITA BISHT

2E

R0HAN YADAV

3D

DIKSHA

3A

ANIKA PATHAK

4A

TANVI MALIK

5A

 

* All winners were awarded with medals and certificates.

Date of Exam:22.07.15

286 students participated from Classes VI to X

DEVANSH RAWAT

VI

TEJASVI RAJ

VII

SURBHI SINHA

VIII

SARTHI JAIN

IX

RAHUL BISHT

X

*All students were awarded with medals and certificates.

National Cyber Olympiad (NCO)

Date of exam: 8.10.15

79 students from Classes IV, V participated in the exam.

 List of Toppers (Primary)

NAME OF THE STUDENT

CLASS

SCHOOL RANK

STATE RANK

TYPE OF MEDAL

RISHABH GUPTA

4

1

56

GOLD MEDAL

GARV CHOUDHARY

4

2

66

SILVER MEDAL

SHAURYA  MAINALI

4

3

98

BRONZE MEDAL

 

 

 

 

 

LAVANYA MAHAPATRA

5

1

69

GOLD MEDAL

AKSHAT CHAUDHARY

5

2

94

SILVER MEDAL

UTKARSH JAISWAL

5

3

109

BRONZE MEDAL

 

List of Toppers(Seniors)

The National Cyber Olympiad was held on 8th October 2015. Seventy six students from Classes VI-X participated in it. Winners of the first level are as follows :

S.No

Name of Student

Class/Sec

State rank

Medals

1

AARUSH GUPTA

VI B

10

MEDAL OF EXCELLENCE

2

ANSHUMAAN BHARDWAJ

VI D

10

MEDAL OF EXCELLENCE

3

SHIVANSH SHEKHAR

VI E

64

GOLD MEDAL

4

VRINDA GUPTA

VI D

105

SILVER MEDAL

5

YASH NARANG

VI A

108

BRONZE MEDAL

6

KARTHIK SENGUPTA

VII A

53

GOLD MEDAL

7

NEHEL MENDIRATTA

VII D

75

SILVER MEDAL

8

UDDIPAN MONDAL

VII E

77

BRONZE MEDAL

9

AASHWIN SHARMA

VIII B

8

MEDAL OF EXCELLENCE

10

AAYUSH MITTAL

VIII A

61

GOLD MEDAL

11

ALFRED M ABRAHAM

IX B

51

GOLD MEDAL

12

AAHISH N BALIMANE

X B

8

MEDAL OF EXCELLENCE

 *All winners were awarded with medals and certificates. 




A.I.S.S.C.E (2014-15)
SCHOOL TOPPERS


S.No Name of the Student Stream Percentage of Marks 
1 Mahima Chaudhary Commerce 97
2 Vidvat Ramachandran Science 97
3 Sneha Subramanian Science 96.8
4 J. Sai Harshitha Commerce 96.8

 

STREAM TOPPERS

S.No Name of the Student Stream Percentage of Marks 
1 Vidvat Ramachandran Science 97
2 Mahima Chaudhary Commerce 97
3 Milan Sharma Humanities 94.4

 

SUBJECT TOPPERS

S.No Subject Name of the Student Marks Obtained
1. English Core J. Sai Harshitha 97
Suyash Singh 97
2. Physics Ashutosh Kumar Dev 97
Dhannanjay Raje Vaid 97
3. Chemistry Arush Kharbanda 97
Mahima Singh 97
Mansi Sharma 97
Sneha Subramanian 97
4. Biology Sneha Subramanian 100
5. Mathematics Vidvat Ramachandran 100
6. Computer Science Dhannanjay Raje Vaid 98
Vidvat Ramachandran 98
7. Business Studies J. Sai Harshitha 99
Mahima Chaudhary 99
8. Accountancy Akshita Arora 99
Mahima Chaudhary 99
9. Political Science Aarushi Moitra   95
Abhishek Sharma 95
Anjali Koli 95
Milan Sharma 95
Naina Tripathi 95
Nimisha Srivastava 95
Rebecca Ann Gerard 95
Rustam Mazumdar 95
Saili Saptarshi 95
Yashashvini Sharma 95
10. Economics Gunjan Narang 98
11. History Anjali Susan Biswas 95
Milan Sharma 95
Naina Tripathi 95
12. Psychology Sneha Subramanian 97
13. Physical Education Aditya Garg 97
Kriti Sharma 97

 




A.I.S.S.E (2014-15)

SL. No.

NAME

CGPA

1

AISWARYA MURALI

10

2

ALANKRIT GAUTAM

10

3

ANINDYA TOMAR

10

4

ANUBHUTI SRIVASTA

10

5

ARCHIT AGARWAL

10

6

ARCHIT BHAT

10

7

AVNIKA LALLER

10

8

DEVESH ATTREY

10

9

HARDIK TALWAR

10

10

IPSITA CHOUDHURY

10

11

ISHAAN RAWAT

10

12

J SAI SANDEEP

10

13

KARAN MISHRA

10

14

LEAH JOBY

10

15

MEDHA SHARMA

10

16

RAGINI NARANG

10

17

RANJIB RUDRA

10

18

REUBEN SEWAK

10

19

SAMEER CHERWOO

10

20

SHIVAM SAXENA

10

21

SURABHI

10

22

TATHAGAT SINGH

10

23

TUSHAR AGARWAL

10

24

YASHVI DHINGRA

10

25

YOGESH SACHDEVA

10

 




Felicitation Ceremony (2014-15)

The Felicitation Ceremony, 2014 – 2015 to recognise and honour the meritorious students from Classes VI – XI was held on 25th April 2015.The occasion was made special by the presence of the proud parents of the awardees.

Trophies, prizes and merit certificates were awarded to the academic achievers for the session 2014– 2015 by the Principal, Ms. Esther Mani. All the Class Toppers were also given cash awards.

A special award was presented to Ishaan Rawat of X B, who secured International Rank 1in the National Science Olympiad 2014- 2015.

Regularity Awards were presented by the Head Mistress Mrs. Shivon Mark Anthony to the students who were regular to school during the previous academic year.

Students from Classes VIII –X presented a Kathak recital; while the members of the Western Music Choir presented an inspiring song ‘When you believe’.

The programme concluded with the vote of thanks by the Principal, Ms Esther Mani, who in her message focused on the importance of reading and developing communication skills.




CLASS TOPPERS 2014-15

Class

Rank I

Rank II

Rank III

VI

ARJUN YADAV
VI E

ADITI BANSAL
VI E

SIMRAN GOYAL
VI B

VII

ARCHISHA YADAV
VII B

SANKALP GAUTAM
VII A

SUPRATIK PATNAIK
VII E

VIII

STUTI GUPTA
VIII C

SARTHI JAIN
VIII C

MANALI BHARDWAJ
VIII C

IX

MUSKAAN SHARMA
IX B

SAKSHI ARYA
IX E

VISHESH MALHOTRA
IX A
BHAVYA TAYAL
IX C

XI

PARAMITA SHARMA
XI B (92.8%)

VARTIKA RASTOGI
XI A(92.7%)

NAMAN AGRAWAL
XI B (91.08)

 




SUBJECT TOPPERS 2014-15

SUBJECT

VI

VII

VIII

IX

ENGLISH

BHAVYA GAKAR

ARCHISHA YADAV

VEDANTIKA PATNAIK

MUSKAAN SHARMA

HINDI

SIMRAN GOYAL

ARCHISHA YADAV

HARSHIT GUPTA

MUSKAAN SHARMA

SANSKRIT

ARJUN YADAV

ARCHISHA YADAV

STUTI GUPTA

DEBASMITA MAJI

SCIENCE

KARTIK SEN GUPTA

ARCHISHA YADAV

MANALI BHARDWAJ

SAUMYA SWARUP

SOCIAL SCIENCE

ARJUN YADAV

ARCHISHA YADAV

MANALI BHARDWAJ

DAPHNE P. EDWIN

MATHEMATICS

ADITI BANSAL
ARJUN YADAV
NEHAL
MENDIRATTA

SUPRATIK
PATNAIK
SURBHI SINHA

SANCHITA SAHOO

BHAVYA

COMPUTER SCIENCE

KARTIK SEN GUPTA

ARCHISHA YADAV
SURBHI SINHA

HARSHIT GUPTA

VISHESH MALHOTRA
SHUNJAN SANGAL
JAYA MAHAJAN

 




CLASS XI

SUBJECT TOPPERS: 2014-15


SUBJECT

NAME OF THE STUDENT

Class

Percentage

ENGLISH

ASWATHY NAIR

XI A

91.2

ENGLISH

VARTIKA RASTOGI

XI A

91.2

HISTORY

VARTIKA RASTOGI

XI A

97

POL.SCIENCE

VARTIKA RASTOGI

XI A

98

PSYCHOLOGY

VARTIKA RASTOGI

XI A

84.6

FINE ARTS

VARTIKA RASTOGI

XI A

92.6

ACCOUNTANCY

PARAMITA SHARMA

XI B

96.4

B.STUDIES

NAMAN AGRAWAL

XI B

97.8

ECONOMICS

PARAMITA SHARMA

XI B

98.2

MATHEMATICS

NAMAN AGRAWAL

XI B

96.2

PHYSICS

PRAJWAL

XI E

79

CHEMISTRY

PRAJWAL

XI E

79.2

BIOLOGY

SHAMBHABI MISHRA

XI D

91.4

COMP.SCIENCE

SHERYA KASHI

XI E

79.6

PHY.EDUCATION

STUTI ANAND

XI E

90

 




REGULARITY AWARDS 2014-15

The following students were awarded certificates and gifts for maintaining 100% attendance during the academic session 2014-15 :
 

Class Name of the student

I-A

Madeline Fiona Kashung

I-B

Akshita Williams

I-C

Shiv Shankar

III-A

Yuvraj Kathuria

III-C

Gudiya

IV-A

Khyati Chakraborty , Sreya Johnson

IV-B

Gyanendra Kumar , Sahil Yadav

IV-D

Mohammad Arman

IV-E

Niyati Singh, Prakhar Sangal

V-A

Kunal Thapliyal

V-D

Aditya Nair , Anant Pratap Singh, Vinay Sankhwar , Pranay Chakraborty

V-E

Vishal Kumar, N. Yesh Menon

VI-C

Arnav Gupta

VI-E

Aryan Kapoor

VI-E

Asmit Chang

VI-E

Denam Gupta

VI-E

Gauri Suratiya

VI -C

Navya Malhotra

VII-B

Aashwin Sharma

VII-B

Ashutosh Sharma

VII-A

Gargi Manral

VII-A

Rudansh Singh

VII-C

Shiven Thakur

VII-C

Shourya Arora

VII-C

Surbhi Sinha

VII-E

Varshant Gautam

VIII-C

Abhishek Tayal

VIII-A

Ankit Singh

VIII-D

Arushi Gund

VIII-E

Barkha Bhandari

VIII-A

Merlyn Daniel

VIII-E

Rashi Sharma

IX-A

Navneet Sharma

IX-A

Divanshu Singhal

IX-C

Sarthak Kumar

IX-B

Aditya Kumar

IX-D

Shashwat Badoni

XI B

Sanchit Batra

XI A

Drishti Mitra

 




Session 2014-15

A.I.S.S.C.E (2013-14)

SCHOOL TOPPERS

FIRST POSITION

IFRA HUSSAIN

12 B

97.0

COMMERCE

SECOND POSITION

H. ARJUN

12 E

96.6

SCIENCE

THIRD POSITION

KHUSHBOO GUPTA

12 B

95.8

COMMERCE

THIRD POSITION

ANKUR MAHARISHI

12 B

95.8

COMMERCE

THIRD POSITION

DIVYA SINGH KANDARI

12 C

95.8

COMMERCE



STREAM TOPPERS

HUMANITIES STREAM

AKSHMEEN KATHURIA

12 A

94.8

COMMERCE STREAM

IFRA HUSSAIN

12 B

97.0

SCIENCE STREAM

H. ARJUN

12 E

96.6



SUBJECT TOPPERS

ENGLISH

SOUMYA GUPTA

12 E

98

MATHEMATICS

ANKUR MAHARISHI
IFRA HUSSAIN
KHUSHBOO GUPTA

12 B
12 B
12 B

99
99
99

HISTORY

AKSHMEEN KATHURIA
URVASHI JOSHI

12 A
12 A

98
98

POLITICAL SCIENCE

AKSHMEEN KATHURIA

12 A

97

PSYCHOLOGY

MANSI RAWAT

12 D

97

ECONOMICS

SARBARI GUPTA

12 B

97

PHYSICAL EDUCATION

BASUDHA SRIVASTAVA

12 E

92

ACCOUNTANCY

IFRA HUSSAIN

12 B

97

BUSINESS STUDIES

IFRA HUSSAIN
DIVYA SINGH KANDARI

12 B
12 C

99
99

CHEMISTRY

H ARJUN

12 E

100

PHYSICS

H ARJUN

12 E

99

BIOLOGY

ARCHANA RAJAN

12 D

96

COMPUTER SCIENCE

YASHIKA VARSHNEY

12 D

99



A.I.S.S.E (2013-14)

Name of the student

CGPA

ASWATHY K

10

BHARGAVI THAKUR

10

PRAJWAL

10

PRIYANSHI

10

RACHITA DONTI RAMESH

10

SHANTANU PHANSALKAR

10

SHREYA KASHI

10

SHIVAM WADHWA

10

VARTIKA RASTOGI

10

PARAMITA SHARMA

10

SAKSHAM KOHLI

10

SHAMBHABI MISHRA

10

STUTI ANAND

10





Felicitation Ceremony, Somerville School, Vasundhara Enclave

The Felicitation of Academic Achievers from classes VI – XI of the session 2013 – 2014 was held on 26th April 2014. Meritorious students who had excelled in academics received awards from of Mrs.D.A Tressler, Director Somerville Schools. Many students were also presented Regularity Awards for 100% attendance during the academic session.
The Guest of Honour, Mrs. D.A Tressler, lauded the achievement of the students and stressed on the need for young people to be better informed and to use their knowledge for good.
The Principal, Ms Esther Mani, in her brief message focused on the vital role that parents had to play in the mental and emotional development of a child. The Indian Music choir of the school sang an inspiring song about making positive choices in life. The students of the middle school also presented an energetic dance in the contemporary style that was much appreciated.


Felicitation Ceremony (April 26, 2014)

Class Toppers 15

Class

Rank I

Rank II

Rank III

VI

Archisha Yadav(98% )
VI B

Aashwin Sharma (96.7%)
VI B

Supratik Patnaik(96%)
VI E

VII

Anesh Srivastav(98%)
VII B

Sarthi Jain(97.5%)
VII C

Pranav Saxena(97.1%)
VII C

VIII

Muskan Sharma(98.2%)
VIII C

Jaya Mahajan(97.6%)
VIII D

Mansi Jain(96.8%)
VIII B

IX

Shivam Saxena (95.4%)
IX E

Tathagat Singh (94.4%)
IX A

Ishaan Rawat (94.3%)
IX B

XI

Milan Sharma(94.04%)
XI A

Rincy Reji (91.48%)
XI C

Mahima Chaudhary (90.84%)
XI B


Subject Toppers (VI – IX) 30

Subject

Class VI

Class VII

Class VIII

Class IX

English

Civia Mary Shummy (96.9%)
VI D

Sarthi Jain (96.3%)
VII C

Daphne Prathna Edwin (95.8%)
VIII A

Tathagat Singh (90.2%)
IX A

Hindi

Archisha Yadav (99.2%)
VI B

Sarthi Jain (99.7%)
VII C

Muskan Sharma (99.4%)
VIII  C

Shivam Saxena (97.2%)
IX E

Sanskrit

Archisha Yadav (98.4%)
VI B

Anesh Srivastav (99.2%)
VII B

Muskan Sharma (98.9%)
VIII  C

Tathagat Singh (97.3%)
IX A

Mathematics

Archisha Yadav (98.9%)
VI B
Aashwin Sharma (98.9%)
VI B

Anesh Srivastav (99.8%)
VII B

Aishwarya Janardhan(99.7%)
VIII D

Shivam Saxena (98.4%)
IX E

Science

Aayush Mittal (98.8%)
VI A

Akriti Anand (98.8%)
VII E

Jaya Mahajan (100%)
VIII D

Shivam Saxena (97.8%)
IX E

Social Science

Archisha Yadav (96.6%)
VI B
Supratik Patnaik (96.6%)
VI E

Sanchita Sahoo (97.4%)
VII B

Muskan Sharma (99%)
VIII  C

Ishaan Rawat (97.8%)
IX B

Computer Science

Archisha Yadav (99.7%)
VI B

Anesh Srivastav (99.7%)
VII B

Kshitiz Sahdeva (99.8%)
VIII B

Ishaan Rawat (97.2%)
IX B


Subject Toppers (XI) 13

English

Srishti Arya (92.8%)
XI E

Psychology

Milan Sharma (92.8%)
XI A

Economics

Milan Sharma (97.8%)
XI A

Political Science

Milan Sharma (98.8%)
XI A

History

Milan Sharma (94.0%)
XI A

Mathematics

Nandhini Natrajan (98.4%)
XI D

Physical Education

Mansi Sharma (84.6%)
XI E

Accountancy

Rincy Reji (94.8%)
XI C

Business Studies

Mahima Chaudhary (97.4%)
XI B

Physics

Madhav Sinha (87.2%)
XI D

Chemistry

Vidvat Ramachandran (92.6%)
XI D

Biology

Sneha Subramanian (88.4%)
XI D

Computer Science

Vidvat Ramachandran (87.2%)
XI D


List Of Students With 10 Gp In All The Subjects:-

Class VI

1. Rachel Reji VI C

Class Vii

1. Sanchita Sahoo VII B
2. Stuti Gupta VII C

Class Viii

1. Anikash Chakraborty VIII A
2. Ridhav Kapoor VIII A
3. Aditya VIII B
4. Kshitiz Sachdeva VIII B
5. Riya Khatri VIII C
6. Saakshi Arya VIII C
7. Debasmita Maji VIII D
8. Geetansh Pathak VIII D
9. Shinjan Sangal VIII D
10. Naman Girdhar VIII E