House System and Council

The students are divided into four Houses which are headed by Captains and Vice-Captains who take their guidance from the House Incharges. Inter-House competitions are organised in various cultural and co-curricular activities.

The House System fosters a spirit of cooperation and healthy competition.

The Student Council consists of the Head Girl, Head Boy, House Captains, Vice-Captains and Prefects. It functions under the guidance of a co-ordinator and four House Incharges. The Council meets once a month to organise, analyse and put into action the various school activities. It also helps in maintaining discipline.

Session 2019-20

Senior Student Council (2019-2020)
OFFICE BEARERS
S. NO. NAME CLASS POSITION
1 STEFNA J. SEBASTIAN XII C HEAD GIRL
2 SANKALP GAUTAM XII E HEAD BOY
3 KHUSHI KHANNA XII B SPORTS CAPTAIN
4 SHOURYA YASHBIR MOHAN XI C SPORTS VICE CAPTAIN
5 ARYAMAAN BHARDWAJ XII A CAPTAIN – DISCIPLINE
6 AALIYA SHARMA XII A CAPTAIN – CULTURAL ACTIVITIES
7 ADITI GARG XII E CAPTAIN- ACADEMICS
8 ALEENA ANNE SAJEEV XII A CAPTAIN – ASSEMBLIES
9 KHUSHI MATHUR XII C CAPTAIN – AKBAR HOUSE
10 ANSHIKA SHARMA XI C VICE CAPTAIN – AKBAR HOUSE
11 SHUBHAM LOVE XII D CAPTAIN – ASHOKA HOUSE
12  SIMRAN GOEL XI E VICE CAPTAIN – ASHOKA HOUSE
13 ARPIT MAKKAR XII B CAPTAIN – GANDHI HOUSE
14 NEHEL MENDIRATTA XI B VICE CAPTAIN – GANDHI HOUSE
15 ADITYA DHAMIJA XII B CAPTAIN – TAGORE HOUSE
16 NANDINI JHAMB XI B VICE CAPTAIN – TAGORE HOUSE
LIST OF COUNCIL MEMBERS FOR 2019-2020

STD.XII

S.NO NAME CLASS
1 ABHILASHA RAWAT XII A
2 ASNA ALI XII A
3 CIVIA MARY SHUMMY XII A
4 MANSI JOSHI XII A
5 PALKRITI PANDE XII A
6 PRIYANSHI CHANDRA XII A
7 TANYA DHANORI XII A
8 VIDUSHI SHARMA XII A
9 DANIYAL AHMED RIYAZ XII B
10 AAYUSHEE MITTAL XII B
11 ISHITA MISHRA XII B
12 MEHAK JAIN XII B
13 NAMRAH WASIM XII B
14 REVA RAJ XII B
15 ASHUTOSH SHARMA XII C
16 ISHITA KAUSHIK XII C
17 JHANVI TIWARI XII C
18 STEFFINA JOJI XII C
19 AADHYA MATHUR XII D
20 MUDITA MEHAN XII D
21 PRANSHI MATHUR XII D
22 YUVIKA SHARMA XII D
23 AAKRITI SAXENA XII E
24 AVI SAHAL XII E
25 DHAIRYA DHINGRA XII E
26 GAYATHRI NAIR XII E
27 VIBHOR DASS XII E

STD.XI

S.NO NAME CLASS
1 ANIKET WARRIER XI A
2 BHAVYA GAKHAR XI A
3 DISHA SINGH XI A
4 MANAVI KOHLI XI A
5 MUSKAN JOSHI XI A
6 POORTI ARORA XI A
7 KASHIKA SACHDEVA XI A
8 YUKTA KALIA XI A
9 ANUSHKA SAXENA XI C
10 ANVESHA KUMARI XI C
11 AAKASH UNNIKRISHNAN XI D
12 ASMI GAMALIEL XI D
13 AYESHA RAJ XI D
14 GEETHIKA XI D
15 NAVYA MALHOTRA XI D
16 SANDRA ELIZABETH SOMON XI D
17 SHREYA PRAKASH XI D
18 HIBA AHMAD XI D
19 ARYAN GAUR XI E
20 KHUSHI GUPTA XI E
21 NANCY PIYUSH XI E
22 RIYA GUSAIN XI E
23 SHREYA KAUL XI E
Junior Student Council (2019-2020)
S.NO NAME DESIGNATION
1 ARJUN ANAND HEAD BOY
2 CHING NUN PAAL GUITE HEAD GIRL
3 NAETHAN LEO CAPTAIN – TAGORE HOUSE
4 JASMINE SAJI CAPTAIN – GANDHI HOUSE
5 VRINDA SHARMA CAPTAIN – AKBAR HOUSE
6 KAIRAV WADHWA CAPTAIN – ASHOKA HOUSE
7 ADITRI BAHUGUNA SPORTS CAPTAIN
8 ARITH AGGARWAL SPORTS CAPTAIN
9 MERLIN MARIAM JOHN CAPTAIN – ASSEMBLIES
10 MYRA SHARMA CAPTAIN – ASSEMBLIES
11 BHAVIKA ARORA CAPTAIN – DISCIPLINE
12 MITANSH DAR CAPTAIN – DISCIPLINE
13 ANANT GARG CAPTAIN – ACADEMICS
14 SORINA CAPTAIN – ACADEMICS
15 AARYAN CHOUHAN CAPTAIN – CULTURAL ACTIVITIES
16 KANISHKA SHARMA CAPTAIN – CULTURAL ACTIVITIES
17 ARYA SHREE STUDENT COUNCIL MEMBER
18 AGRIMA DWIVEDI STUDENT COUNCIL MEMBER
19 RAHINI GOYAL STUDENT COUNCIL MEMBER
20 SAUNDRA STUDENT COUNCIL MEMBER
21 RAUNAK PANDEY STUDENT COUNCIL MEMBER
22 NAYONIKA SARKAR STUDENT COUNCIL MEMBER
23 DIYA  ROSE SHAJI STUDENT COUNCIL MEMBER
24 CHANDRASHEKHAR RANA STUDENT COUNCIL MEMBER
25 SHUBHASHISH BANERJEE STUDENT COUNCIL MEMBER
26 NANDINI MAMGAIN STUDENT COUNCIL MEMBER
27 TRITI SINGH STUDENT COUNCIL MEMBER
28 HARSHITA BISHT STUDENT COUNCIL MEMBER
29 RAGHAV BAJAJ STUDENT COUNCIL MEMBER
30 P. VINAY KUMAR STUDENT COUNCIL MEMBER
31 HITI BATRA STUDENT COUNCIL MEMBER
32 TANMAYEE BATRA STUDENT COUNCIL MEMBER
33 KASHVI SHARMA STUDENT COUNCIL MEMBER
34 GIRDHAR GAUR STUDENT COUNCIL MEMBER
35 GARV CHHABRA STUDENT COUNCIL MEMBER
36 AADHYA SINGH STUDENT COUNCIL MEMBER
37 CHERYL SAMUEL STUDENT COUNCIL MEMBER
38 RITHVIKA R. KUMAR STUDENT COUNCIL MEMBER
39 KANDARP STUDENT COUNCIL MEMBER
40 PRERNA PILLAI STUDENT COUNCIL MEMBER

Session 2018-19

STUDENT COUNCIL 2018- 19
                                                            OFFICE BEARERS
S.NO NAME CLASS POSITION
1 SHREYA KAUL XIIA HEAD GIRL
2 DHAIRYA ARORA XIID HEAD BOY
3 ASHWIN NAIR XIIC SPORTS CAPTAIN
4 ALLWIN SUNIL XIE SPORTS VICE CAPTAIN
5 ABHISHEK TAYAL XIIC DISCIPLINE INCHARGE
6 CHARU DAMOR XIIA CULTURAL CAPTAIN
7 SARTHI JAIN XIIC ACADEMIC CAPTAIN
8 AARATHI R MENON XIIB ASSEMBLY INCHARGE
9 SANSKRITI KAUSHIK XIIC CAPTAIN AKBAR HOUSE
10 SANKALP GAUTAM XIE VICE CAPTAIN AKBAR HOUSE
11 ESHA SRIVASTAVA XIIA CAPTAIN ASHOKA HOUSE
12 KHUSHI KHANNA. XIB VICE CAPTAIN ASHOKA HOUSE
13 MANSI NEGI XIIC CAPTAIN GANDHI HOUSE
14 ARYAMAAN BHARDWAJ XIA VICE CAPTAIN GANDHI HOUSE
15 AYANANKA KUNDU XIIA CAPTAIN TAGORE HOUSE
16 STEFNA J SEBASTIAN XIC VICE CAPTAIN TAGORE HOUSE
STUDENT COUNCIL BODY CLASS XII
NAME CLASS
AASHAY NIGAM XIIA
ARDRA GOODWIN XIIA
MERLYN DANIEL XIIA
SNIGDHA PODDAR XIIA
SHAROW M WILSON XIIA
DEVIKA PRAKASH NAYYAR XIIB
KIRTIKA BALRAJ XIIB
KOPAL HEDA XIIB
MAHIMA MEHRA XIIB
ISHITA SETH XIIB
SIMRAN KAUR. XIIB
SHREYA SHARMA XIIB
KRISHNA S KUMAR XIIC
DHWANI GUPTA XIIC
MAYANK JAIN XIID
SANCHITA SAHOO XIID
STUTI GUPTA XIID
ABHISHEK BANERJEE XII E
ANMOL MEHTA XII E
ROYAL MASSEY XII E
STUDENT COUNCIL BODY CLASS XI
NAME CLASS
ASNA ALI XI A
PRIYANSHI CHANDRA XI A
PALKRITI PANDEY XI A
DRISHTI BISHT XI B
MEHAK JAIN XI B
SARTHAK JAIN XI B
AASTHA KATYAL XI C
JHANVI TIWARI XI C
KARAN KHANNA XI C
STEFFINA JOJI XI C
ARPIT MAKKAR XI C
ASHUTOSH SHARMA XI C
ANSHIKA GAURI AGRAWAL XI D
GAYATRI NAIR XI D
MUDITA MEHAN XI D
PRANSHI MATHUR XI D
ADITI GARG XI E
ANNIE DAVID XI E
ASHWIN KANNAN XI E
AVI SAHAL XI E
GARGI MANRAL XI E
RAMYA NAIR XI E
RISHI TOMAR XI E
SANJANA GOSWAMI XI E

Session 2016-17

The Student Council Body
1 SHARMISHTHA SHARMA XII A
2 VRINDA SHARMA XII A
3 DEVANSHI BHATI XII A
4 KOMAL MATHUR XII B
5 TANMAYEE PANDA XII B
6 ANINDYA TOMAR XII B
7 DANISH IQBAL XII B
8 R. ANANYA XII B
9 UMAIR ALI XII B
10 AAINA NANDWANI XII C
11 SARTHAK BHAUMIK XII C
12 PERI VIDYA XII D
13 AAKRITI LABRA XII D
14 LEAH JOBY XII D
15 MOHD. SUHAIB XII D
16 AVNIKA LALLER XII D
17 ROLI KHANNA XII D
18 MANJARI JAIN XII D
19 NIMISHA RAWAT XII E
20 HARDIK TALWAR XII E
21 MUDITA SINGH XII E
22 AARUSHI RAGHUVANSHI XII E
23 SHINEY JOSEPH ARCHI XI A
24 KUNAL JAISWAL XI B
25 ANIRUDH CHAWLA XI B
26 KANCHANA CHOPRA XI B
27 AASHISH GARG XI B
28 ARUSHI SHARMA XI B
29 NANDINI AGGARWAL XI B
30 DHANYA M. KURIAKOSE XI B
31 VIVEK SINGH XI C
32 GAURI CHAUHAN XI C
33 MUSKAN SODHANI XI C
34 SAEISH KAUL XI D
35 SHIVANGI VARMA XI D
36 SAAKSHI ARYA XI D
37 SHARON MARK XI D
38 REVANT SINGH RAI XI D
39 RIYA KHATRI XI D
40 LAKSHMI UNNIKRISHNAN XI D
41 SHIVAM MEHROTRA XI E
42 SHREYAN DAS XI E
43 RISHABH NAIR XI E
The Student Council (Senior) 2016-17
1 HEAD BOY TATHAGAT SINGH XII B
2 HEAD GIRL DEBORAH SUARES XII A
3 SPORTS CAPTAIN DIPAK A. KRISHNAN XII B
4 SPORTS VICE-CAPTAIN DIYA GOYAL XI C
5 CAPTAIN – ACADEMIC ACTIVITIES ARCHIT BHAT XII A
6 CAPTAIN – CULTURAL ACTIVITIES YASHVI MEHRA XII A
7 CAPTAIN – ASSEMBLIES ABEL JONES KAITHAVANA XII A
8 CAPTAIN – DISCIPLINE KARAN MISHRA XII B
9 AKBAR HOUSE
CAPTAIN
VICE -CAPTAIN
KSHITIJ BHARDWAJ
ARCHIT SARIN
XII B
XI C
10 ASHOKA HOUSE
CAPTAIN
VICE -CAPTAIN
AMAN PANT
MAYURI SEN
XII C
XI C
11 GANDHI HOUSE
CAPTAIN
VICE -CAPTAIN
SUKRITI BAJAJ
ANSHITA KHANDELWAL
XII B
XI B
12 TAGORE HOUSE
CAPTAIN
VICE -CAPTAIN
APURVA CHAUHAN
HARDIK SAWHNEY
XII B
XI E
COUNCIL MEMBERS – 2016-17
HEAD BOY RISHABH GUPTA
HEAD GIRL KEZIAH M HAUZEL
SPORTS CAPTAIN JOHNLY ABRAHAM

HOUSE CAPTAINS

AKBAR HOUSE SUHANI BHATT
ASHOKA HOUSE MUDIT AHUJA
GANDHI HOUSE POORNIMA SHARMA
TAGORE HOUSE ADRIKA SHANKAR

COUNCIL MEMBERS

S.NO NAMES OF THE MEMBERS
1. TANISHA SACHDEVA
2. AMITA SRIVASTAVA
3. RIDHI JAISWAL
4. SHRIYANSHI AGGARWAL
5. BHUMI SRIVASTAVA
6. JULIET TREESA JOSE
7. SHAURYA UNIYAL
8. MAHI GARG
9. ANWESHA PODDAR
10. JIYA TIWARI
11. LAKSHAYA KANDPAL
12. MANASVI GUND
13. ANTRIKSH SINGHAL
14. AYUSHI PANDEY
15. GARIMA NEGI
16. ADITI DIMRI
17. SARA BARRETO
18. SHREYADITA BHAUMIK
19. TANISHKA SACHDEVA
20. TEJAS BANSAL
21. AANYA CHUGH
22. ADITYA DHAKA
23. TANMAY GUPTA
24. AMEESHI PANDEY
25. VIKRAM KHANNA
26. SUSAN PRINCY
27. BHAVIKA NEGI
28. PRANAVI JAYANTH
29. JOHN PAUL
30. HRIDEY SHARMA